Dzień Ziemi z Human Waste Zone – kwiecień 2021

Human Waste Zone, harley davidson, motor, śmieci, zbieranie śmieci, sprzątanie lasu, dzień ziemi, dobrzy ludzie

Chopper made in Human Waste Zone.

Piękny dzień, mroźno, lecz słoneczko uwolniło serotoninkę wśród uczestników, lekko przyprószyło śniegiem, wiosna w rozkwicie a w Puszczy Wkrzańskiej hałdy śmieci usypane na zboczu przepięknej polany.  Akcja wypadła nam w ostatniej chwili, przespaliśmy datę „Dnia Ziemi” z tego tytułu, mieliśmy na organizację wydarzenia zaledwie 4 dni włącznie z załatwieniem sponsorów oraz nagłośnieniem akcji.

Dla naszej ekipy był to kolejny sprawdzian w podejmowaniu szybkich decyzji logistyczno – organizacyjnych podobnie, jak w przypadku ostatniego wydarzenia IV edycji ExtremE Wolf, gdzie musieliśmy przeorganizować całą imprezę włącznie ze zmianą scenariusza w 3 dni po ogłoszeniu lockdownu.

Mimo naszych obaw na akcję licznie przybyli biegacze, rowerzyści, grupy nordic walking, rodziny ze swoimi pociechami oraz najbliżsi sympatycy ExtremE Wolf i Human Waste Zone.

Przyszedł Eryk, przedszkolaki i diablice. Prawie setka ludzi przyszła.

Na wejściu uczestnicy otrzymywali pakiet startowy specjalny plecak zaprojektowany i ufundowany przez firmę Flockati, w którym znajdowały się worki foliowe na śmieci oraz rękawiczki. Instrukcje odnośnie miejsca podziału na grupy  zadaniowe zostały przekazane przed wymarszem na akcje. Dużym wsparciem po raz kolejny okazał się Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Trzebieży, reprezentowany przez wychowawcę Pawła wraz ośmiorgiem wychowanków, których zapał do pracy wszystkim się udzielał. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że na akcję przybyło tak wiele dzieci, od małych szkrabów po nastoletnie osobniki. Z pewnością widok tylu śmieci w realnym, fizycznym środowisku był całkiem nowym doświadczeniem, to nie widok śmieci na wyświetlaczu smartfona czy TV. Pracę jaką wykonały  dzieciaki i efekt końcowy ich pracy w postaci blisko 400 worków śmieci zapadną i im i nam na długo w pamięci. Miejmy nadzieję, że nie popełnią błędów, jakie my popełniliśmy przed laty.

A za pomoc były fanty i prezenty.

Akcja miała trudny charakter. Od miejsca składowania do miejsca zbiórki śmieci dzieliło nas 500m bez możliwości dojazdu większego sprzętu. Do dyspozycji mieliśmy cztery wysokiej klasy auta zwane Taczkami, którymi kierowała młodzież z Trzebieży. Specjalnie na nasze akcje produkowane są worki z materiałów pozyskanych z recyklingu, na których naniesiono logotypy sponsorów i organizatorów akcji. Wydarzenie „Dzień Ziemi z Human Waste Zone” odbywało się w trudnych warunkach na obrzeżach wygasłego składowiska śmieci gdzie zalegały one od 20 lat, a może i dłużej. Duża część większych gabarytów jak opony, toczone były w ostatnią podróż do miejsca, do którego powinny trafić lata temu.

Human Waste Zone opona

Świat bez opon w lesie jest bardziej kolorowy.

Wydarzenie nasze po raz kolejny pokazało, że możemy wspólnie zdziałać bardzo wiele. Dwie godziny wystarczyły, aby uczestnicy zdołali uzbierać niemal sześć ton śmieci to nieprawdopodobny wyczyn zwykłych ludzi, którym zależy na środowisku i zwierzętach tam mieszkających. Niewątpliwie najzabawniejszym momentem w całej akcji był konkurs na najbardziej ciekawego śmiecia, każdy uczestnik zabrał ze sobą jedną rzecz z miejsca akcji, która była oceniana przez jury. Główną nagrodę przyznano za ceramicznie zdobiony kieliszek oraz walkmana. Dzieci pytały co to takiego, mówiliśmy że to przedmiot z przed lat do słuchania muzyki….. na to dzieciaki – po co, przecież muzykę można słuchać w telefonie. Ot taka rozmowa pokoleniowa.

Kieliszek i walkman – jak się okazało, najcenniejsze śmieci.

Mimo ciężkiej pracy bawiliśmy się przy tym świetnie.

Pozostałe rzeczy także zostały nagrodzone dzięki takim firmom i instytucjom jak Tenzi, BKF, Pomorze Zachodnie, Flockati, Agencja Reklamowa AT Turkiewicz.

Dziękujemy Wszystkim za udział w tak szlachetnym dla nas Wszystkich celu. Zapraszamy na kolejne nasze akcje ekologiczne związane ze zbiórką śmieci na terenach leśnych.

Human Waste Zone, do zobaczenia

Do zobaczenia na następnych akcjach Human Waste Zone

Podczas akcji mieliśmy sporą ekipę foto: Artur Rydzewski, Eryk Witek, Giersu, Igor Krępa.

Poniżej prezentujemy foto relację z Dnia Ziemi z Human Waste Zone.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *